چه کسی در بیمارستان از بیماران تست می گیرد؟

بیش از هشت ماه از شیوع بیماری کرونا می گذرد و تلاش های شبانه روزی کادر درمان و بهداشت بر هیچکس پوشیده نیست. پرسنل بیمارستان در تمامی بخش ها هر کدام به نحوی تمام تلاش خود را به کار گرفته اند که هرچه زودتر این بیماری را کنترل و ریشه کن کنند. هر چند ریشه کنی این بیماری بستگی به همت همه مردم دارد.

سوالی که شاید برای خیلی از ما مطرح باشد این است که چه کسی در این مدت از بیماران ِ بستری در بخش های مختلف بیمارستان ، پرسنل و حتی افراد مشکوک به کرونا که اجساد آنها به سردخانه منتقل شده است ، تست کرونا می گیرد؟

روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی گراش ، مصاحبه ای را با خانم شهرزاد رشیدی به عنوان نمونه گیر مرکز آموزشی درمانی امیرالمومنین علی (ع) گراش انجام داده است.

 

 

س. خودتان را معرفی کنید

شهرزاد رشیدی ، کارشناس پرستاری

س. پست و شغل شما در بیمارستان چیست و از کی مشغول به کار شده اید؟

در حال حاضر سوپروایزر کنترل عفونت و کارشناس ایمنی بیمار در  بیمارستان امیرالمومنین علی (ع) گراش هستم.

از سال ۷۶ در بخش های مختلف از جمله داخلی ، اطفال ، جراحی ، اورژانس ،ICU، NICU،CCU، زنان و ….  و با عناوین سوپروایزر آموزش ضمن خدمت بیمارستان ، مسئول آموزش ضمن خدمت و آموزش مداوم و کارشناس نظارت بردرمان دانشکده و ….   مشغول به کار بوده ام.

س. نمونه گیری در بیمارستان فقط توسط شما انجام می شود؟

بله . اما در زمان اوج شیوع بیماری ، بدلیل نیاز به نمونه گیری زیاد ،  بصورت موقت ، آقای محسن حسینی پور هم تعدادی از نمونه گیری ها را انجام می دادند.

س. در بیمارستان از چه افرادی نمونه گرفته می شود؟ 

بیماران بستری دارای علایم ، پرسنل ، مردم عادی (همراه با نامه پزشک) و حتی اجساد افراد مشکوک به کرونا که به سردخانه منتقل شده اند.

چون قانون خاصی برای نمونه گیری نیست ،  از تمام افرادی که با داشتن نامه پزشک مراجعه می کنند، نمونه گرفته می شود.

س. روند انجام نمونه گیری در بیمارستان به چه صورت است؟

در بیمارستان چون از بیماران بستری در تمام بخش ها در صورت لزوم باید نمونه گیری انجام شود و پزشکان در ساعات متفاوتی بیماران را ویزیت کرده و دستور نمونه گیری می دهند ، بنابراین ساعت مشخصی برای نمونه گیری وجود ندارد و هر ساعتی که لازم باشد(حتی نیمه شب و روزهای تعطیل) باید حضور داشته و نمونه گرفته شود. ولی با توجه به ساعت کار آزمایشگاه کرونا در دانشکده علوم پزشکی ، نمونه های گرفته شده تا ساعت ۱۲:۳۰ ظهر به آزمایشگاه ارسال می شود . در غیر اینصورت نمونه ها در یخچال اتاق نمونه گیری نگهداری و صبح روز بعد به آزمایشگاه فرستاده می شود.

س. با توجه به اینکه این کار ، خطرناک است ، آیا خودتان داوطلب انجام کار بوده اید؟

بله ، با توجه به نیاز بیمارستان به نمونه گیر کرونا ، خودم داوطلب انجام این کار شدم.

س. آیا از افرادی که فوت شده اند هم در صورت لزوم ، نمونه گیری انجام می شود؟

بله ، تعداد زیادی نمونه گیری از جسد بیماران مشکوک به کرونا در بخش های مختلف بیمارستان و حدود پنج مورد هم  در سردخانه انجام داده ام.

س. آیا نمونه گیری در افراد مختلف ، متفاوت است؟

روند انجام نمونه گیری در همه افراد یکسان است .

مردم عادی : نمونه گیری دوبار از دهان ، بیماران وصل به دستگاه تنفس: نمونه گیری از بینی ، دهان و تراک(تراشه) ، اجساد : نمونه گیری از بینی و دهان

 

 

س. آیا خود یا اعضای خانواده به کرونا مبتلا شده اید؟

خودم خیر ولی همسرم مبتلا شدند

س. اگر تست شما مثبت شود ، چه واکنشی دارید؟

در هر صورت ابتلا به کرونا با ترس همراه هست. چون بیماری ناشناخته ای است  و ممکن است عوارض ناگواری به همراه داشته باشد. بنابراین با جدیت اصول پیشگیرانه و پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنم تا به این بیماری مبتلا نشوم. ولی در صورت ابتلا چون این کار را داوطلبانه و با اختیار خودم انتخاب کرده ام ، خطر را به جان میخرم.

س. خانواده شما با شغلتان مشکلی ندارند؟

با توجه به مشکلات شغلی رشته پرستاری و خطرات آن در همه زمان ها بخصوص در وضعیت شیوع بیماری کرونا ، مطمئناً نگرانی خانواده ها همواره وجود دارد ولی با گذشت ۲۳ سال از سابقه خدمت من ، با موضوع کنار آمده و خداروشکر مشکلی وجود ندارد.

س. تست H1N1هم شما نمونه گیری می کنید؟

نمونه گیری تمام بیماری های عفونی را خودم انجام می دهم. حدوداً چهار سال است نمونه گیری H1N1  در بیمارستان گراش انجام می دهیم.

س. از لحاظ لوازم حفاظت فردی مشکلی ندارید؟

خیر ، با همت خیرین محترم شهرستان ، لوازم حفاظت شخصی به میزان لازم در اختیار پرسنل قرار می گیرد. مسئله مهم استفاده صحیح و به موقع از لوازم حفاظت فردی است زیرا استفاده نادرست ، زمینه ساز انتقال بیماری می شود.

کلام آخر(حرف با مردم)

برای حضور در جمع ها و دورهمی ها همیشه وقت هست . دورهمی ها را به تعویق بیندازید و تا جایی که امکان دارد از منزل خارج نشوید تا بتوانیم با کمک هم از این بحران به سلامتی عبور کنیم. پروتکل های  بهداشتی( رعایت فاصله فیزیکی ، استفاده از ماسک ، شستشوی مکرر و اصولی دست ها) را رعایت کنید تا شاهد از دست دادن عزیزانمان نباشیم . کادردرمان پس از گذشت ماه ها از مبارزه با بیماری کرونا ، خسته هستند . بیایید با رعایت اصول پیشگیرانه با ما همکاری کنید.